sobota, 10 września 2011

Sampler goldworkMoje zainteresowanie robótkami ręcznymi przeżywa różne fazy. Jakiś czas temu byłam zafascynowana dzierganymi szalami. Efektem była szydełkowa chusta w kolorze malinowym, którą pokażę w najbliższej przyszłości. Czasem wciąga mnie haft krzyżykowy. Ostatnio zgłębiam tajniki haftu złotego. Nie jest on obecnie popularny w Polsce, wyjąwszy pracownie zajmujące się haftem kościelnym oraz wyszywaniem sztandarów, między innymi prowadzone przez siostry westiarki. Nie zawsze tak było. Przykładem są złotnice kaszubskie, czyli czepki z aksamitu, wyszywane srebrnymi lub złotymi nićmi. Nie mówiąc o tym, że motywy i technika kolorowego haftu kaszubskiego, wywodzą się z XVII-wiecznego haftu złotą nicią oraz jedwabiem.

        Kilka lat temu kupiłam książkę Ruth Chamberlin "Haft złotą nitką". Jej recenzję (po angielsku) możecie przeczytać na blogu Mary Corbet. Z tego poradnika pochodzi sampler, który prezentuję poniżej.

 
Poczyniłam pewne modyfikacje: złote nici to mulina metalizowana oraz czeskie nici (dwie szpulki widoczne na zdjęciu), jedwab zastąpiłam muliną DMC, a do przyszywania złotych nici użyłam jedwabiu poliamidowego, sprzedawanego w pasmanteriach jako jedwab.
Haft z bliska. Różowy prostokąt to ścieg kładziony, przymocowany fioletowym jedwabiem, obramowany złotą nicią. Wąziutki prostokącik wypełniony jest ściegiem atłaskowym na podkładzie z nierozdzielonej muliny.Poniżej fragment z jednym z trudniejszych ściegów. Ściegi przytrzymujące złotą lub srebrną nić tworzą na tkaninie wzór. W tym przypadku stylizowany kwiat.
Oto "złote" nici. Autorka książki radzi zacząć od nici metalizowanych, poza tym nie chciałam wydawać zbyt dużo. Nici czeskie dostępne są w każdej pasmanterii.
 

6 komentarzy:

 1. Witaj
  Myślę że haft złotą nicią to ciekawa przygoda, np po krzyżykach. Tak samo jak Ty, zainteresowałam się nim. Również na stronie Mary znalazłam inspirację i mnóstwo informacji na ten temat.
  Ciekawi mnie Twój wzornik. Jaki będzie końcowy efekt. Wytrwaj w pracy :-)

  Pozdrawiam, Gemma

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująco i oryginalnie zapowiada się Twój sempler! Jestem ciekawa kolejnej odsłony! Poazdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. W sprawie babeczek napisz proszę na mojego maila: cyberjulka@wp.pl. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pracuj dzielnie bo ciekawa jestem co będzie dalej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba ten rodzaj haftu ale jest zbyt pracochłonny... może kiedyś w dalekiej przyszłośći kiedt będę miec więcej cierpliwości hi hi a na razie podziwiam Twoje dzieło i czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 6. trzymam kciuki - z doświadczenia wiem że ten rodzaj haftu jest pracochłonny i czasochłonny ale efekty są imponujące pozdrawiam Dorota Chmielewska

  OdpowiedzUsuń