piątek, 28 października 2011

Eleusa - Umilenije

Witam po bardzo długiej przerwie i pozdrawiam wszystkich czytelników. Troch e chorowałam i nie miałam okazji do robienia zdjęć. W tak zwanym międzyczasie, wyszyłam ikonę według wzoru rosyjskiej firmy Riolis. Przy okazji, dzięki Chaga!

Oto  Matka Boża Korsuńska w całej okazałości.Jest to tak zwana Eleusa albo Umilenije, jeden z podstawowych typów ikony maryjnej we wschodnim chrześcijaństwie. Pisanie ikon jest obwarowane wieloma ograniczeniami. Klasyczna ikona jest malowana techniką temperową na specjalnie przygotowanej desce. Istnieją podręczniki pisania ikon, tak zwane "podlinniki", które określają nie tylko sprawy techniczne (rozrabianie farb, sposoby nanoszenia rysunku czy sposoby złocenia), ale i sposób przedstawienia postaci biblijnych.
Kolory szat, kanon malowania twarzy jest ściśle określony, każdy kolor ma swoją symbolikę.
Bogurodzica najczęściej ma błękitną szatę oraz czerwoną chustę (maforion). Błękit symbolizuje m.in. niebo, a także dziewictwo Maryi, natomiast czerwień - Jej boskie macierzyństwo.(Irina Jazykowa "Świat ikony")
 

Tutaj widać jak miniaturowa jest ta ikona. Nożyczki mają długość około 9 cm. Haftowałam na kanwie nr 14 firmy DMC, kolory twarzy to mulina Anchor Puppets, czerwona szata została wyszyta muliną Anchor Coats, reszta kolorów, łącznie z muliną metalizowaną została wyprodukowana przez DMC.
Przy okazji odkryłam gamę mulin metalizowanych DMC. Nareszcie rozumiem zachwty nad gamą kolorów, obejmującą Cenne Metale, Klejnoty, a nawet muliną świecącą w ciemności, Idealną na Halloween  :-)

Wyszywanie ikonki było samą przyjemnością. Madonna czeka jeszcze na oprawienie.


3 komentarze:

 1. Faktycznie miniaturka, a patrząc na sam hafcik ma się wrażenie, że jest sporych rozmiarów. Piękna praca! Pozdrawiam i dziękuję za cudny komentarz!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. This is amazing, nice post friend! Keep up with this, love your style.
  Check out mine,
  http://thepileofstyle.blogspot.com/
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję ,że tym razem choroba nie spowoduje Twojego dłuższego zniknięcia.

  OdpowiedzUsuń