czwartek, 27 marca 2014

Chusta z księżyca                           Niedawno skończyłam swoją pierwszą chustę na drutach!

Dwa lata temu, szarpnęłam się na dość ekskluzywną włóczkę - Design Line Jazz Color marki Regia, z linii zaprojektowanej przez projektantkę Erikę Knight. Włóczka została kupiona z myślą o ażurowej chuście. Tego typu robótki od kilku lat są na absolutnym topie wśród polskich dziewiarek. Problem polega na tym, że wzory są dość skomplikowane. Próbowałam z mojej Jazz Color zrobić Gail, a nawet Vlada, ale przy drobnej pomyłce musiałam często zaczynać od nowa - wzór był "niekompatybilny" z włóczką. Chciałam nawet dać sobie spokój i zrobić ekskluzywne skarpetki ;)

Przeszukując Ravelry, odkryłam na Ravelry niezwykłą artystkę Caitlin ffrench. Ona sama określa siebie jako "fibre artist" - ręcznie farbuje włóczki na przepiękne kolory (używa wyłącznie naturalnych barwników), prowadzi sklep na Etsy. Caitlin tworzy też piękne wzory na druty, w tym wiele darmowych. 

Należy do nich chusta Of the moon, która składa się wyłącznie z podstawowych ściegów, takich jak ścieh pończoszniczy i francuski. Dzięki temu jest idealna dla początkujących.

Ja w chuście 

Charakterystyczne dla wzorów Caitlin jest to, że są to bardziej przepisy niż ścisłe instrukcje. Chusta "Of the moon" składa się z trzech części: głównej - robionej dżersejem (na zdjęciu poniżej), ażuru robionego przy użyciu dwóch oczek przerobionych na prawo oraz wzoru "muszelkowego".
Artystka nazywa swoje wzory "recipes" - można je dostosować do swego gustu i posiadanej ilości włóczki.


zbliżenie na środek
środkowy ażur


"muszelki"


brzeg początkującej ;)
5 komentarzy:

 1. Super chusta , no i włóczką piękna. Ja się przymierzam do chusty od dawna.ale wlaśnie te skomplikowane wzory mnie przerażają a raczej te pomyłki . Może skorzystam z rad tej projektantki o której piszesz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzory Caitlin są bardzo proste - ważne jest tylko, żeby założyć znaczniki do ściegów - ja wykorzystałam w tym celu metalowe kółka do wyrobu biżuterii ;) Mnie również zniechęca konieczność prucia połowy chusty, przy drobnej pomyłce. Wprawdzie tutaj musiałam trochę pruć, ale tylko dlatego, że miałam mało włóczki i bałam się, że mi nie starczy na wszystkie trzy wzory.
   Jeśli znasz oczka prawe, lewe i narzuty, świetnie dasz sobie radę :)

   Usuń
 2. Gratuluję!!! Do tej pory pamiętam dumę z mojej pierwszej chusty :) Z każdą kolejną będzie Ci łatwiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję!!! Do tej pory pamiętam dumę z mojej pierwszej chusty :) Z każdą kolejną będzie Ci łatwiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ☺Teraz robię już bardziej skomplikowane dziergadla☺

   Usuń